Rok minął, a ja ciągle gruby jestem.

Rok temu opisałem swoje ’postanowienia noworoczne’. Wypadałoby się rozliczyć i nowe przedsięwziąć.

Co być miało

 1. 52 książki
 2. Jeden post tygodniowo – czyli 52 posty
 3. 1GameAMonth
 4. ArtGabi + Muha = TunaAndAHalf

Co z tego było

 1. 20 książek – nie za bogato. Nie notowałem w poprzednich latach ale 'na czuja’ wychodziło mi 10-20 książek/rok. Czyli trochę usystematyzowane ale bez widocznego progresu 😀 Zanabyłem czytnik od Legimi – fajnie się czyta i powinno to wpłynąć na liczbę przeczytanych książek.
 2. 13 postów – całkiem kaszana. Z takim podejściem to długo nie zostanę blogerem. Po stronie pozytywów mogę zapisać to, że jakoś tam bardziej 'postowo’ myślę. Gdy coś robię od razu mam w głowie, że 'warto z tego posta zrobić’ – dokładniej notuję, robię zdjęcia, gromadzę linki. Dzięki temu mam w tym momencie 63 szkice/pomysły. Trzeba zagęścić ruchy.
 3. 0 GameAMonth 🙁 – tu porażka na całej linii. Bardzo źle bo co to za game designer/developer co gier nie designeruje/developuje. Na tym froncie muszę się dużo bardziej przyłożyć.
 4. Tak jak zapowiadałem – ArtGabi zawieszone (od początku czerwca), Muha zawieszona, TunaAndAHalf jako spółka ma się całkiem dobrze i całą robotę robimy przez nią. Konta developerskie uporządkowane, cośtam na Fejsie czasem publikujemy, pare osób filmik na YT widziało. Za wolno ale się kręci.

Co jest, a nie było

Sporo się nadziało w tym roku. Od lipca przestaliśmy wynajmować mieszkanie – ze względu na rozbudowę Elektrowni Kozienice ceny wynajmu mocno podskoczyły. Do 2015 płaciliśmy 1400zł/mies. W 2015 firmy za podobne mieszkania wynajęte dla pracowników płaciły 2-2.5tys. zł. Wiadomym więc było, że ta cena (dla nas i tak wysoka) będzie nie do utrzymania. No to zrobiliśmy krok w bok – kupiliśmy domek holenderski (dokładnie to angielski) i przenieśliśmy się 'na budowę’. Trzeba było go docieplić i delikatnie 'przemeblować’. Stan na koniec roku jest taki, że zamiast wynajętego mieszkania 74m2 mamy swój własny domek 40m2 (docieplony i przemeblowany, żeby rok-dwa wytrzymać), stojący na naszej własnej działce 780m2, tuż obok rozpoczętej budowy domu 'docelowego’ – fundamenty i ściany podciągnięte pod strop, zalane belki nad otworami.

Finansowo też wesoło – było trochę długów, było po wakacjach zajęcie konta. Potem odbitka, zajęcie spłacone, potem jeszcze sporo długów spłacone. Zostało niewiele – niewymagalne jeszcze i do ogarnięcia w pierwszym kwartale. Potem duży przysiad w kwietniu – PIT wyjdzie kosmiczny przez dochody w zeszłym roku i konieczność rozliczenia kasy ze sprzedaży działki-spadku dwa lata temu. W maju powinniśmy się jeszcze pozbyć debetu. Wtedy wyszlibyśmy praktycznie na zero i można się brać konkretnie za budowę i budowanie poduszki finansowej. Obaczym.

Unity. Sporo się nauczyłem, praktycznie cały dochód z gierek/tapet był z Unity – wszystko co było na AndEngine przepisałem na Unity, z Cocosem był tylko krótki romans nie zakończony żadną opublikowaną apką. W listopadzie/grudniu trafiła się spora robota 'gierkopodobna’ – skutek tego taki, że kupiliśmy Unity Pro 🙂

Hobby. Dzięki zamieszkaniu na wsi trochę wróciłem do gitary – było pare ognisk, było darcie mordy. Wreszcie. I oby tak dalej. Modelarstwo – odkopałem trochę RC, zacząłem budowę Piperka. Słabo za to z modelarstwem kartonowym – zrobiłem tylko uproszczoną ładowarkę Ł-34 i gąski do Chi-He. Czyli w sumie jeden model na gotowo 😀 Mało jak na cały rok. Za to więcej zrobiłem w drewnie – stół z palety, łóżko piętrowe, stolik pod kompa i inne dodatki do 'holendra’. Nie zrobiłem też nic konkretnego na Arduino/Raspberry – do poprawki.

Wyjazdy rodzinne. Nie za bogato, ale sporo lepiej niż w 2014. Był rodzinny spacerek w poszukiwaniu Cygańskiej Bryczki. Była 20 rocznica pierwszego spotkania w Bieszczadach. Był nocleg u Antka i Czechy – Teplickie Skały. Pare kilometrów Disko na opony nawinęło. Ze względów finansowo-budowlanych chyba w tym roku wiele nie poszalejemy więc się nie zobowiążę – dobrze by było Nataszę nad morze zawieźć latem.

No to jedziemy:

Postanowienia na 2016

 1. 52 książki – zostaje.
 2. 52 posty – zostaje.
 3. 1GameAMonth – zostaje.
 4. Opublikować 4 nowe gry/apki – jedna na kwartał, updejty staroci się nie liczą (ale tez robić :D)
 5. Wyprowadzić wszystkie długi/debety/karty na zero.
 6. Ogarnąć papiery, media i popchnąć trochę budowę domu – przynajmniej komin, strop i góra pod dach.
 7. Opublikować coś Unitowego na PC – wykorzystując możliwości Pro.
 8. Zrobić Toylandery.
 9. RC: Skończyć Pipera, polatać. Zrobić 'pejedenastkę’ i Fokkera Dr.I. Polatać.
 10. Karton: Skończyć Chi-He, zrobić Łosia i P.11c

Może starczy bo się rozpędzam. A jeszcze jedno ważne:

 1. Raz na miesiąc przegląd tej listy i raz na kwartał raport.

Już.